قنات

958346860966510
در اکثر قریب به اتفاق اسناد ومتون تاریخی از کیش به عنوان جزیره ای با نخلستانها ی آباد و قناتهای آب شیرین و گوارا یاد شده است . ساکنین جزیره با ساختن آب بند مانع جاری شدن مستقیم آبهای سطحی ناشی از بارش باران به دریا می شدند ، این آب به تدریج جذب زمین شده و منابع آب شیرین در زیر لایه های مرجانی تشکیل و سپس با حفر چاه و احداث قنات امکان دسترسی به ذخایر آب زیر زمینی فراهم می شد. تاکنون در جزیره کیش پنج رشته قنات اصلی و تعداد زیادی رشته قنات های فرعی شناسایی شده است.وجود پایاب در مسیر قنات به دلیل شیب کم زمین و ضرورت استفاده از آب قنات قبل از رسیدن به سطح می باشد
لزوم ذخیره و نگهداری آب حاصل از بارندگی باعث احداث آب انبارهای متعدد در انتهای آبگیرهای طبیعی در عمق زمین شده است. در اکثر قریب به اتفاق محوطه های تاریخی و مسیرهای آبرفتی آثار این آب انبارها که در زبان محلی به آن « برکه » نیز گفته می شود قابل مشاهده است. در سال ۱۳۷۲ سازمان عمران کیش بر روی برروی یک آب انیار باستانی در محدوده شهر تاریخی حریره ( غرب مجموعه درخت سبز ) اقدام به ساخت یک آب انبار دوقلو به سبک معماری سنتی مرکز ایران نمود.

آب انبار

634842496193013437_634842496193013437_s

مجموعه درخت سبز

033
وجود یک درخت کهنسال لور یا انجیرمعابد در این مجموعه باعث زیبایی بیشتر آن شده است ، این درخت در دیگر جزایر وبنادر خلیج فارس و دریای عمان نیز می روید که به آن « لول » و « لیر » نیز می گویند ، ولی در کیش به درخت لور یا انجیر معابد معروف است . میوه های آن نارنجی رنگ و به درشتی فندق می باشد. به نظر کارشناسان گیاه شناسی گونه های درخت « لور » با انجیر معابد تفاوت دارد و اصطلاح انجیر هندی یا بنگالی برای آن دقیق تر است. شاخه های این درخت در طول زمان به سمت زمین متمایل شده و به تدریج در زمین فرو می روند و خود تبدیل به ساقه و ریشه می شوند . و همین امر باعث بوجود آمدن ظاهری پیچیده و مرموز شده است.
یکی دیگر از جذابیت های منطقه غروب کیش باقیمانده یک کشتی عظیم الجثه باری است که امروزه سوژه عکس برداری گردشگران شده است. این کشتی به کشتی یونانی معروف شده است.

کشتی یونانی

SONY DSC